Virtualization Solutions Virtualization technology, in general terms, is allowing more than one operating system to run... Read More Data Center Services Core Telekom offers high quality of service with the most economical prices thanks to the synergy of NetCore... Read More Technology Consulting Services Being strong and equipped by taking advantages of every fields of informatics in today’s business... Read More

eyeCore monitors your entire IT infrastructure
7 × 24 and provides information to you through different
communication channels…

Daily system checks Daily error analysis and problem solving Database management (HANA, Sybase, Max …

NetCore is in the data backup and storage hardware system integrator category in 2018 …

Cloud Computing by its spreading use day by day and entering into life as future of information…

To Be Able To Focus on Core Competencies… Because business life has become getting complex…

The planned solutions for protecting the IT infrastructures of firms from possible natural events…

Discover Our Services.

IT Monitoring and Management Solutions

Information Security is one of the issues met with distress in cases that all sizes of corporations have invested mostly and haven’t planned correctly. Corporations have been investing large investments in order to not leak their information to outsite via the internet..

With the most general form of potential problems;

 • Hardware problems.
 • Unexpected closures.
 • Network access problems.
 • Capacity problems.
agizleme-ve-yönetim
812

Virtualization Solutions

Virtualization technology, in general terms, is allowing more than one operating system to run on only one machine by installing multiple operating systems to a physical hardware. Most of advantages provided on the field of information technologies by virtualization process have enabled the virtualization to become frequently applied method today.

is-surekliligi-ve-felaket-onleme-ic

Business Continuity and Disaster Recovery Solutions

The planned solutions for protecting the IT infrastructures of firms from possible natural events such as earthquake, fire, flood and the negative effects of human errors are in life-saving quality.

proje-yonetimi-ic

Project Management and Installation Services

Organizations as a gaining of living intertwined with Information Technology have been carrying out countless projects for thier own corporate needs or for the needs of the people that it serves.

kurumsal-netcore

Profesyonel Hizmetler

Günümüzde dünyasında teknolojinin inanılmaz hızla yükselişi, firmalar arası rekabeti de arttırarak performansın kesintisiz ve kusursuz hale gelmesini adeta zorunlu hale getiriyor. NetCore Bilişim alanlarında uzman, sertifikalı mühendisleri ile satış öncesi ve satış sonrası sunduğu kaliteli hizmetler ile kurumlar tarafından tercih edilen stratejik iş ortağı olmaya devam ediyor.

Bilişim alanında verdiğimiz profesyonel hizmetlerde çeşitli uzmanlıkların entegre edilerek uçtan uca hizmete dönüştürüldüğü, sağlanan üstün hizmet kalitesi ile iş süreçlerinin hızlandırıldığı bu yeni model ile kurumlarda performans artışı sağlanırken aynı zamanda operasyonel maliyetlerde de büyük oranda düşüşler görülüyor.

 • Sunucu ve Sanallaştırma Sistemleri

  Sanallaştırma teknolojisi en genel hatları ile, var olan fiziksel donanıma birden çok işletim sistemi kurulumu yapılarak, tek bir makine üzerinde birden çok işletim sisteminin çalışmasına olanak verilmesidir. Sanallaştırma işlemi ile bilgi teknolojileri alanında sağlanan pek çok avantaj, sanallaştırmanın günümüzde sıkça başvurulan bir yöntem haline gelmesini sağlamıştır.

  Detaylı bilgi için tıklayın >>

 • Bulut Çözümleri

  Bilişimin geleceği olarak hayata giren ve her geçen gün artan kullanımı ile bulut bilişim, kullanıcıların yerel konumlarında herhangi bir işlem, yazılım, veri erişimi veya servis altyapısı gerekmeksizin alınacak hizmetin sağlanabilmesini konu alan bilişim servisleri olarak tanımlanabilmektedir.

  Detaylı bilgi için tıklayın >>

 • Dış Kaynak Kullanım Hizmetleri

  Gittikçe yoğunlaşan iş yaşamında işlerin aksamadan ilerleyişini sağlamak adına uzmanlık gerektiren alanlarda, firmaların yarattığı farklılıklar kalıcı başarılarda etkin rol oynamaktadır. Bu noktada stratejik dış kaynak kullanımının sağladığı avantajlar her geçen gün artış göstermekte ve kurumların kendi kaynak ve yetkinliklerine odaklanarak rekabette avantaj elde etmelerine olanak sağlamaktadır.

  Detaylı bilgi için tıklayın >>

Our References