Geniş Alan Ağları (WAN)

Kurumların farklı coğrafi alanlarda faaliyet göstermesi ve bu lokasyonlar arasında veri haberleşme ihtiyacının doğması sonucu geniş ağ çözümlerine ihtiyaç duyulmuştur. Geniş alan ağı, birden fazla cihazın birbiri ile iletişim kurmasını sağlayan fiziksel veya mantıksal olarak tasarlanan büyük bir ağdır. Yerel ağların birbirine bağlanmasını sağlayarak çok geniş bir yayılıma ulaşırlar. Geniş alan ağları, bir mekanda bulunan kullanıcı ve bilgisayarların başka bir mekanda bulunan kullanıcı ve bilgisayarlarla iletişim kurabilmesi için LAN’ları ve başka tip ağları birbirine bağlamakta kullanılır. Birçok WAN tek bir organizasyon için kurulmuştur ve özeldir. İnternet Servis Sağlayıcıları tarafından kurulan diğer WAN’lar ise bir organizasyonun LAN’ından Internet’e bağlantı sağlar.

Teknolojinin hızlı gelişimi sonucu geniş alan ağlarının kullanımı önemli ölçüde artmış ve kullanılan teknoloji türünde değişimler yaşanmıştır.

NetCore Bilişim, ADSL, G.shdsl, ME, MPLS, Leased Line, VPN gibi farklı bağlantı yapılarını içeren bir çok data ve ses projesini hayata geçirmiştir. NetCore Bilişim bünyesindeki ISP firması olan Core Telekom, konusunda uzman ağ destek ekibi sayesinde hizmet verdiği tüm lokasyonlarda bakım ve destek de sağlamaktadır.

Buna ek olarak WAN bağlantı hatları üzerinde lokasyonlar arasındaki görüşmelerde yapılan aktarımın kalitesini arttırmak ve hattın data trafik yükünü azaltabilmek adına wan optimizasyon sistemleri ile kurumlara en ideal geniş alan ağ bağlantı hizmetleri sunulmaktadır. NetCore Bilişim, konusunda lider üreticiler ile sağladığı Wan Optimizasyon çözümlerini kurumların dosya, e-posta, depolama ve kurumsal uygulamalarını hızlandırmak için kullanır, yüksek ve kesintisiz data aktarımı gerektiren, web, video, cloud gibi teknolojiler için üst seviye işlevsellik imkanı sağlar. Böylece internet dolaşımında benzersiz bir kullanıcı deneyimi sunar.