Kablosuz Ağlar

Wireless (Kablosuz) Network, iki veya daha fazla bilgisayar arasında kablo ile oluşturulan yapısal networkun kablo yerine alıcı ve verici cihazlar arasında radyo dalgaları ile iletişim sağlanan ve daha uzak mesafeler arasında ağ imkanı sunan bir teknoloji bütününün adıdır. Kablosuz ağ teknolojisinin temelleri IEEE 802.11 standartlarına uygun olarak tesis edildiğinden istisnalar haricinde tüm Wireless Network cihazları birbirleri ile entegre çalışabilir.

Kablosuz ağlarda alıcı ve verici lokasyonlar arasında haberleşme; Wireless Router / Access Point denilen aktif cihazlar ile sağlanır. Bu cihazlar 2.4 Ghz veya 5.3 GHz’den başlayan frekans aralıklarında insan sağlığına zararlı olmayan 100 mw çıkış gücü ile haberleşme yaparlar ki bu kullandığımız cep telefonlarının yaklaşık yirmide biri oranında daha düşük sinyal gücü demektir.

Kablosuz Ağlar karşılıklı iki nokta arasında olabileceği gibi (Point-to-Point) birden fazla lokasyon arasında da (Point-to-Multipoint) tesis edilebilirler. Ayrıca açık veya kapalı alanlardaki mobil kullanıcılara özel (intranet) veya public (internet) ağ imkanı sağlayabilirler.

Data aktarımında kablolu bağlantı kurmak her zaman en uygun çözüm olmayabilmektedir. Kablo çekim zorluğu, bir takım sistemler için mobil cihaz kullanım ihtiyacı, kablolama altyapısının yetersiz olması ve daha bir çok nedenle kablosuz ağ kullanımı kurumlar tarafından sıklıkla rağbet gören bir yöntemdir.

NetCore Bilişim, çözüm ortaklığını yaptığı sektörün önde gelen üreticilerinden temin ettiği ürünlerle, kablosuz yerel ağ, kablosuz kampus alan ağları, kablosuz noktadan noktaya ve noktadan çok noktaya gibi bir çok farklı bağlantı yöntemiyle kurumlara katma değerli çözüm ve hizmetler sunmaktadır.